Plakanais dizains un tā atdzimšana

  • 28.10.2015
  • Autors: Efumo

Plakanais dizains (flat design) ir populārs dizaina stils, kura pamatā ir vienkāršoti vizuālie elementi bez trīsdimensionāliem efektiem – ēnām, krāsu pārejām un spīdumiem. Šajā rakstā pastāstīsim par plakanā dizaina izcelsmi, trūkumiem un priekšrocībām, kā arī par tā atdzimšanu.

Izcelsme

Plakano dizainu var uzskatīt par dumpinieku, kas nācis kā alternatīva pārlieku lielajai aizrautībai ar detalizāciju. Par tā pirmsākumu digitālajā dizainā varētu uzskatīt Windows Phone 7 un Windows 8 operētājsistēmas iznākšanu ar tā saukto Metro UI dizaina stilu, kas kļuva tik populārs, ka Microsoft to izmanto joprojām. Līdzās Microsoft arī Apple attālinājās no līdz šim praktizētā skeomorfisma (skeuomorphism) stila, kura pamatā ir digitālās vides, lietotāja interfeisa elementu līdzināšanās ikdienas priekšmetiem, un padarīja šo stilu vēl populārāku. 

Flat-rakstam_01

Windows metro style

Flat-rakstam_02

iOs 6 un 7 versijas salīdzinājums

Priekšrocības

Viens no ne mazāk svarīgiem faktoriem, kāpēc plakanais dizains kļuva tik populārs, ir pieaugošais dažādu ekrānu izmēru skaits un mobilās ierīces pašas par sevi. Lapas, kas ir bagātas ar bildēm un dažādiem efektiem, ielādējas daudz lēnāk mobilajās ierīcēs, kā arī patērē lietotāju datu plānus. Tāpēc mājaslapu izstrādātāji, veidojot responsīvas lapas, izvēlas bildes aizstāt ar vektorgrafikas ikonām vai pat ilustrācijām, lielāku lomu dizainā atvēlot saturam. Teksts vairs nav tikai informācijas nesējs, tas ir arī elements, kas papildina dizainu.

Padarot dizainu tīrāku, mazāk detalizētu, uzlabojas lapas pārskatīšanas spēja un informācijas strukturēšana, lietotāju orientēšanās lapā, lapas ielādes laiks un lasāmība. Uzmanīgi izvērtējot, kāda ir konkrētās lapas funkcija, ir iespēja pakārtot pārējos elementus šim nolūkam.

Flat-rakstam_03

Tīrs dizains Dropbox stilā. Avots: https://www.dropbox.com/guide

Trūkumi

Tiek upurēta lietojamība dizaina tendenču dēļ. Gadiem ilgi cilvēki bija pieraduši pie tradicionālajiem vizuālajiem signāliem, kas norāda uz lapas aktīvajiem elementiem. Piemēram, zilganas, pasvītrotas saites un 3D pogas, kas norādīja uz iespēju šos elementus nospiest. Tomēr līdz ar dizaina tendenču maiņu mainās arī lietotāju spēja intuitīvi noteikt, kas mājaslapā ir spaidāms un kas ne. Tomēr tas nenozīmē, ka lietotājiem vairs nav vajadzīgi kāda veida pavedieni, lai viegli saprastu klikšķināmo saturu. 

Daļa informācijas var tikt upurēta ar mērķi padarīt dizaina kopskatu vieglāku, mazāk sablīvētu. Minimālistiskais stils var radīt šķietamu garlaicības sajūtu.

Minimālsima un animāciju piemērs. Avots: http://sceatt.co/

Atdzimšana

Pašlaik plakanais dizains vairs nav nekas jauns, tomēr tā pasniegšanas veids ir kļuvis svaigāks. Notiek sava veida evolūcija, kurā dizaineri apzinās plakanā dizaina trūkumus un veido sabalansētāku dizainu, kas bieži vien tiek saukts par plakanā dizaina otro versiju (Flat 2.0) vai ne tik plakano dizainu (almost flat, semi-flat). Tiek saglabātas plakanā dizaina vērtības un veiktas nelielas atkāpes vai papildinājumi, lai tas nešķistu tik plakans.

Grafiskie elementi tiek ievietoti lapā kā .svg faili, kas ļauj piešķirt šķietami plakanajam dizainam dinamiskas animācijas, kā arī nezaudēt attēla kvalitāti arī citos izmēros.  Plakanais dizains tiek papildināts ar pārdomātām detaļām, kas nezog uzmanību, tomēr bagātina kopējo dizainu un funkcionalitāti. Piemēram, viegli manāmas krāsu pārejas pogām, kas mudina uzklikšķināt, vieglas ēnas un gaismas ikonām un ilustrācijām, kas piešķir tām telpas izjūtu un nekonfliktē ar plakanā dizaina minimālismu. 

Flat-rakstam_05

Daļēji plakano ikonu piemērs. Avots: https://www.behance.net/gallery/27720401/Isometric-99-icon-pack

Flat-rakstam_06

Animāciju izmantošanas piemērs. Avots http://landerapp.com/

Flat-rakstam_07

Labs piemērs, kā veidot plakano dizainu telpiskāku. Avots: https://www.yourprimer.com

Plakanais dizains šodien

Pēdējā laikā lielu popularitāti ir ieguvušas spoku pogas jeb ghost buttons. Šķiet kaut kas mistisks, tomēr tā nav. Tās ir pogas, kas nepievērš pārāk daudz uzmanības, tomēr joprojām atpazīstamas kā pogas.

Flat-rakstam_08

Ghost pogu piemērs. Avots: http://evolvewealth.co.uk/

Nu jau kādu laiku esošie Google dizaina standarti (material design) ir labs piemērs, kā plakanajam var piešķirt jaunu nozīmi. Tiek izmantota elementu kustība, kas palīdz noteikt lietotājiem viņu darbību hierarhiju ar minimālu ēnu un šķietami peldošām pogām un dažādiem dziļuma līmeņiem.

Flat-rakstam_09

Google dizaina standartu informatīvā lapa. Avots: https://design.google.com/resources/

Līdz ar jebkurām dizaina tendencēm ir ieteicams tās izmantot sabalansēti, paturot prātā lietojamību kā numur viens noteicošo faktoru klientu piesaistei un pelnošai mājaslapai. Jūsu interpretācija par to, kas ir klikšķināms, var atšķirties no tā, ko uzskata par klikšķināmu jūsu mērķauditorija. Agrīnie 3D lietotāju interfeisi un apkārtni imitējošie elementi veido smagumu un troksni, savukārt pilnībā plakans dizains nojauc norādes par virzību lietotājiem. Plakanā dizaina atjaunotā versija ir labs veids, kā neiekļūt no viena grāvja otrā, paturot lietojamību un sekojot līdzi jaunākajām dizaina tendencēm.

Ja vēlaties plašāk uzzināt par mājaslapas dizaina izveidi, sazinieties ar mums!

Komentāri (0)